KARABIN AK-15 WARRIOR, AR-15 RANGER ORAZ KARABIN AK-12 Z OPTYKĄ PARALLAX

KARABIN AK-15 WARRIOR, AR-15 RANGER ORAZ KARABIN AK-12 Z OPTYKĄ PARALLAX

SEPARATOR

W tym artykule znajdziecie charakterystykę nowych karabinów AK-15 Warrior i AR-15 Ranger, oraz dodatkowo informację o możliwości upgrade’u karabinu AK-12 – zmiany optyki z prism na parallax.

Niedawno na rynku sprzętu do Laser Taga pojawiły się nowe karabiny AK-15 i AR-15. Obie bronie będą dobrą alternatywą dla popularnych replik AK-12 Predator, dlatego jeśli zastanawiacie się nad kupnem sprzętu na nową arenę lub dokupieniem paru sztuk broni do istniejącego już pola gry – warto się przyjrzeć obu. Istotną różnicę stanowi tutaj optyka: prism na Rangerze i parallax na Warriorze. Prism jest rodzajem optyki o szerszym polu trafienia, ale krótszym zasięgu (średnio do 250 m, zależy od konkretnej repliki), natomiast parallax charakteryzuje się dużym skupieniem wiązki, a zatem węższym polem trafienia (przy AK-15 producent podaje zasięg do 700 metrów!).

Zalety replik z optyką prism:

 • szersze pole trafienia powoduje, że na średnich odległościach jest dość łatwo trafić w opaskę (z kolei na dużych odległościach nie trzeba celować idealnie opaskę, wystarczy w okolicę głowy),
 • jest uniwersalna: lepiej się sprawdza wśród dzieci i osób nie posiadających doświadczenia w strzelaniu.

Zalety replik z optyką parallax:

 • większy zasięg strzału, który może się przydać na dużych, zewnętrznych arenach,
 • większy realizm (jeśli na arenie ćwiczą też służby mundurowe, na pewno docenią takie rozwiązanie),
 • kolejny krok dla graczy chcących doskonalić swoje umiejętności w Laser Tagu (osoba, która dobrze strzela z parallaxa, nie będzie miała żadnych problemów ze strzelaniem z broni z optyką prism).
 
 
 
 

Porównanie optyki w karabinie AK-12 Predator i AK-15 Warrior

Karabin AK-15 Warrior

Jest to replika przypominająca dość mocno znane wszystkim AK-12; z drobnymi różnicami w postaci domyślnie zamontowanej optyki parallax, ręcznego przeładowania (wzorowanego na przeładowaniu z radzieckich karabinków automatycznych Kałasznikowa) oraz selektora ognia:

 • optyka parallax będzie dobrym wyborem przy dużych, najlepiej zewnętrznych arenach,
 • ręczne przeładowanie może stanowić ciekawe urozmaicenie dla graczy liczących na realizm w grze,
 • selektor ognia znajduje się w miejscu, gdzie na AK-12 znajduje się przycisk przeładowania; posiada 3 tryby: automatyczny, półautomatyczny i burst.

Ponadto na karabinie znajdziecie muszkę i szczerbinkę wzorowaną na przyrządach celowniczych znanych z AK-47 i AK-74. Dodatkowym atutem będzie też mocniejsza bateria.

Karabin AK-15 Warrior

Karabin AR-15 Ranger

Zupełnie nowa replika na rynku, zaprojektowana z dużym naciskiem na design. Stanowi ciekawą alternatywę dla karabinów AK-12. Dostępna domyślnie z optyką prism, ale można zamówić też z parallaxem.

Od Predatora różni się:

 • innym wyglądem i montażem optyki (charakterystyczne “ząbki” na zakończeniu lufy),
 • posiada selektor ognia,
 • posiada ręczne przeładowanie wzorowane na dźwigniach z M16 i M4,
 • na kolbie znajduje się miękką, gumowa nakładka,
 • jest dłuższa o 2 cm i cięższa o 200 g od AK-12.

Karabin AR-15 Ranger

Prism czy parallax – którą optykę wybrać?

Tak jak pisaliśmy wcześniej – na większości aren, szczególnie wewnętrznych, lepiej sprawdzi się broń z optyką podstawową (prism). Zasięg strzału jest w zupełności wystarczający, a uniwersalność karabinów jest dużym atutem sprzętu. Sprawnie będą się nim posługiwać zarówno dzieci jak i dorośli. Oczywiście na bliskich odległościach również trzeba się postarać o dokładne wycelowanie w opaskę, na bardzo blisko – w konkretne czujniki, ale tak czy inaczej, nie będzie to sprawiało takich trudności jak przy optyce parallax.

Kiedy zatem zdecydować się na parallaxa? Najlepiej w momencie gdy wiemy, że na arenie grają osoby, które chętnie spróbowałyby czegoś trudniejszego. Do tej pory parallax spotykany był raczej na ciężkich replikach, natomiast lekkie AK-12 z wymienioną optyką będzie przystępne dla graczy w różnym wieku. Jeśli arena jest na zewnątrz i jest całkiem spora, a wiemy też, że wśród graczy znajdują się klasyczni snajperzy – może to być fajne urozmaicenie.

Jak wymienić optykę w posiadanej replice? Najlepiej w dobrym serwisie zajmującym się sprzętem do Laser Taga 😉 Wymaga to m.in. przełożenia diody i soczewki, czego lepiej nie robić na własną rękę, jeśli wcześniej nie miało się styczności z podobnymi pracami serwisowymi.

Karabin AK-12 z optyką parallax

Karabin AR-15 Ranger

INNE WPISY

BIATHLON STRZELECKI

Tarcza do symulacji strzelania z broni długiej. Wyposażona jest w różne tryby, które można dopasować do umiejętności użytkownika. Przeznaczenie: • dla amatorów:• jako atrakcja na

Czytaj więcej »